Duty | Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı - Yurtdışında üniversite okumak faydalı mı?

Yurtdışında üniversite okumak faydalı mı?

Yurtdışında üniversite okumak faydalı mı?

 

Yurtdışında üniversite okumak faydalı mı?

Bu soruya verilebilecek tek bir cevap var: “Evet, yurtdışında üniversite okumak faydalıdır.” Bu, her şeyden önce bir hayalin -yurtdışında yaşama- gerçekleşmesidir. (Hayaller her zaman yaratıcılığı ve çok daha üretken bir birey olmayı destekler.) Birincisi kadar önemli olan bir diğer neden ise, kaliteli bir eğitim ve buna ek olarak yabancı dili okulda ve hayatın içinde öğrenmektir. Sadece bu ikisi bile, yurt dışında üniversite okumak için yeterli nedenlerdir. Şimdi diğer avantajlara birlikte göz atalım.

Daha iyi iş olanakları

Yurtdışında üniversite okumak, iş ve akademik kariyeriniz için çok daha kaliteli eğitim almanızın yanı sıra, yurtiçinde ve yurtdışında pek çok kapının açılmasını da sağlıyor. Yurtdışına çıkmadan önce amaç ve hedeflerinizi doğru belirlemeniz, bu eğitimin geleceğiniz için çok daha verimli olmasına yardımcı olacaktır. Örneğin üniversitede bir akademisyen ya da belirli bir alanda eğitimci olmak istiyorsanız, yurtdışında eğitim, yüksek lisans ya da doktora yapmak kariyerinize büyük artılar kazandıracaktır. Aslında özel sektörün de pek farklı olduğu söylenemez. Günümüzde özellikle yabancı dilin gerekliliği ve bununla birlikte popüler olan iş alanları -mühendislik, telekomünikasyon, çevirmenlik, ürün geliştirme-araştırma ve pazar temsilciliği ya da Online pazarlama, mimarlık gibi- kapsamında alacağınız yurtdışı eğitimleri, kariyerinizde hızla ilerlemenize katkı sunacaktır. Ve tüm rakiplerinizden birkaç adım önde olmak, hayallerinizi gerçekleştirmek için oldukça önemli bir avantajdır.

Farklı kültürlerle birlikte yaşamak

Belki ailenizden uzun bir süre ayrı kalacaksınız ama bu ayrılığın avantajlarını da asla unutmamalısınız. (Internet çağında yaşadığımıza göre ailenizde her an Online olarak iletişim kurmanız da mümkün!) Örneğin artık kendi ayaklarınızın üzerinde duracaksınız. Böylece özgüveniniz de artacak ki iş görüşmelerinde kilit noktanın her alanda kendine güvenmek olduğunu asla unutmayın.

Üniversite eğitimini yurtdışında yapmak, bir yandan farklı bir eğitim sistemiyle -pratik, sorgulayıcı ve İnteraktif- tanışmanızı bir yandan da dünyanın pek çok ülkesinden gelen insanlarla bir araya gelmenizi sağlayacaktır. Böylece farklı kültürlere sahip insanlarla birlikte yaşayarak, keyifli deneyimler elde edeceksiniz. Unutmayın ki sosyal yaşamda edinilen kültürel farklılıklar, iş kariyerinize olumlu olarak yansır ve vizyonunuza çok daha entelektüel bir boyut katar. Sosyal olarak gelişmek, farklı ülkelerdeki iş olanaklarının da artmasına yardımcı olacaktır. Bunu bir tür network olarak da düşünebilirsiniz. Okul ya da staj gördüğünüz iş alanlarındaki bağlantılar belki de dünyanın en popüler ülkelerinden birinde hayalinizdeki işi bulmanızı sağlayacak. (Böyle bir olasılığa sahip olmak, es geçilecek bir durum olmasa gerek.)

Sosyal iletişim demişken, yurtdışında geçireceğiniz her anın yabancı dilinize yapacağı katkı, herhangi bir adada bulacağınız define sandığından çok daha değerli! Yabancı dile maruz kalmak, neredeyse ana diliniz kadar iyi bir İngilizce öğreneceğiniz anlamına da geliyor. Bir süre sonra konuştuğunuz dilde araştırmalar yapmaya, yazmaya ve belki de eğlenceli bir doğum günü partisinde İngiliz, Fransız ya da Japon arkadaşlarınızla birlikte şarkı söylemeye (karaoke) başlayacaksınız. (Unutmayın, bazen eğlenmek de gerekir!)

Yurtdışında üniversite okumanın faydaları arasında, eğitiminizi sürdürdüğünüz alanının yanı sıra farklı ilgi alanlarına yönelme imkânı da var. Pek çok üniversitenin kulüp ya da eğitim seçeneğine katkı olarak sunduğu kurs ve benzeri olanaklar, ilgi duyduğunuz alanlara yönelmenizi ya da bugüne kadar fark etmediğiniz bir yeteneğinizi keşfetmenize yardımcı olacaktır. Örneğin bir fotoğraf kulübüne katılarak pek çok güzel fotoğraf çekebilir ya da işi biraz daha ileriye götürerek kısa bir film hazırlayabilirsiniz. Edebiyat ya da metin yazarlığı ile ilgilenebilir, arkeoloji ya da tarih hakkında okumalar yapabilirsiniz. Tüm bunlar kişisel gelişiminize katkı sağlayacak, İngilizcenizi ilerletecek ve belki de yeni bir mesleğin kapılarını aralayacaktır.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.