Duty | Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı - Almanya da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

Almanya da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

Almanya da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

 

Almanya da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

Almanya, dünya sıralamasında ilk 500’de 50 üniversitesi ile dünya standartlarının üzerinde eğitim imkânlarını hem de ücretsiz olarak sunuyor!

Avrupa’nın en fazla yabancı öğrenci potansiyeline sahip ülkesi Almanya’dır ve verilen eğitim çok kaliteli olmasına rağmen Almanya’da Devlet üniversiteleri ücretsizdir. Öğrenciler, Türkiye’deki devlet üniversitelerinde olduğu gibi cüzi miktarlarda dönemlik harç ödeyerek eğitimlerine devam edebilmektedirler (yıllık ortalama harç ücretleri  0 – 1,600 Euro arasındadır).

Almanya’da eğitim alan bir üniversite öğrencisinin Alman hükümetine yıllık ortalama maliyetinin 30.000 Euro’nun üzerinde olabildiği göz önünde bulundurulursa Alman Üniversitelerinin yönetim ve kırtasiye giderleri olarak almış oldukları yıllık harç ücretlerinin çok cüzi olduğu anlaşılabilir.

Almanya, diğer gelişmiş ülkelerde (Amerika, Kanada, İngiltere vs.) olduğu gibi öğrenciden eğitim ücreti değil eğitimde başarı ve Almanya yaşamına entegrasyon talep etmektedir.

ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde yabancı öğrencilerden, kendi vatandaşlarına uyguladıkları fiyatlardan farklı ve yüksek eğitim harçları alınır. Bu ülkelerde, dünyada ilk 500 sıralamasında olan bir üniversiteden kabul almak çok zor olmakla birlikte yıllık en az 20.000 USD ve üzerinde bir eğitim bütçesi gerektirebilmektedir. Ayrıca, bu gelişmiş ülkelerde Almanya’da genel bir durum olduğu gibi iki ayrı dilde (Almanca ve İngilizce) ve çift dalda (aynı anda iki ayrı bölümde) ve uygulamalı eğitim alma imkânları öğrencilerin durumlarına bağlı olarak çok kısıtlıdır diyebiliriz.

YÖK Denkliği Olan Yüksek Standartta Üniversite Eğitimi

Almanya’daki tüm devlet üniversitelerinin Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği mevcuttur.

Almanya, özellikle son yıllarda Alman eğitim sisteminin zorluğunu ve disiplinini göğüslemeye aday, başarıya odaklanmış ve asla vazgeçmeyecek nitelikli bireylere, yetişmiş genç beyin gücüne; sağlam bir geleceğe yatırım yapmaktadır.

Birçok açıdan dünyanın en iyi üniversite eğitim sistemine sahip ülke Almanya’dır diyebiliriz. Son sistem donanımlara ve çok büyük AR-GE bütçelerine sahip olan Alman Üniversitelerinde eğitim kadrolarının %90’nından fazlası profesörlerden oluşmaktadır. Alman Üniversitelerinde sadece geçmiş teorik bilgilerle eğitim sunulmaz; öğrenciler ezber yapmanın aksine sürekli olarak bilim üretmeye ve uygulamalı programlarla tecrübe edinmeye yönlendirilirler.

Almanya’da Üniversite Okumanın Avantajları

 1. YÖK tarafından onaylı, Dünya sıralamasında ilk 500’de olan köklü Alman Devlet Üniversitelerinde yüksek standartlarda eğitim alabilir, uluslararası diploma ve kariyer sahibi olabilirsiniz.
 2. Almanya’da ücretsiz veya yıllık en fazla 1,600 Euro harç ile Üniversite Eğitimi alabilirsiniz. Ödemiş olduğunuz harç ücreti de size ulaşımdan, sağlıktan, konaklama giderinizden ve diğer yaşam giderlerinizden indirimler olarak geri döner.
 3. Amerika, Kanada, İngiltere gibi ülkelerde aylık konaklama ve yaşam giderleri ortalama 1,500 USD/CAD/GBP üzerinde olabiliyorken Almanya’da Konaklama ve diğer yaşam giderleri aylık ortalama 600 – 800 Euro’dur. Almanya’da sadece bazı büyük şehirlerde kiralar yüksek olduğu için bu giderler aylık 800 –  1,000 Euro aralığında olabilmektedir.
 4. Almanya’da üniversite öğrencilerinin yaşam giderlerini karşılayabilmek üzere çalışma izinleri vardır. Öğrenciler, okudukları üniversitelerin bünyelerinde olan işbulma kurumlarından veya dışarıdan kendilerinin bulabileceği işlerde üniversite eğitim zamanlarında yarı zamanlı ve tatil dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışabilirler. Tatillerde tam zamanlı çalışan öğrencilerden birçok eyalette vergi kesintileri yapılmaz ve öğrencilere mesleki tecrübelerini arttırabilecek pozitif ayrımcılıklar sunulur.
 5. Almanya’da Avrupa Birliği’nin en çok konuşulan dili olan Almancayı ve İngilizceyi akademik seviyede öğrenebilirsiniz. (Birçok üniversite öğrencilerine seçmeli olarak üçüncü bir dil öğrenme fırsatı da sunabilmektedir.)
 6. Almanya, Avrupa’nın en gelişmiş sanayi ve teknoloji merkezidir. Almanya, dünyanın en büyük sanayi ve endüstri ihracatına sahiptir. Türkiye’de yerleşik 7,000’den fazla global ölçekli Alman firması faaliyet göstermektedir ve bu firmaların üst düzey yöneticileri, genel olarak, Almanya’da eğitim görmüş olan bireylerden oluşmaktadır.
 7. Alman Üniversiteleri, dünyanın en büyük şirketleri, sanayi işletmeleri, sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları ve yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yaparak, öğrencilerin derslerdeki teorik bilgilerini güncel uygulamalarla pekiştirme fırsatı sunmakta ve öğrencilerin mezuniyet sonrası iş sahibi olmalarını kolaylaştırmaktadır.
 8. Almanya’da Üniversite okuyan öğrencilerin Erasmus gibi birçok AB fonlarıyla farklı ülkelerde uluslararası eğitim projelerine, stajlara, çalıştaylara ve konferanslara katılma imkânları vardır. Buna göre, Almanya’da üniversite mezunu olan herhangi bir öğrenci, kendi cebinden tek lira harcamadan 10’dan fazla farklı ülkede eğitim ve staj tecrübelerine sahip olarak mezun olabilir.
 9. Almanya’da lisans programları genel olarak 3 yıldır. Öğrenciler, lisans eğitimlerine devam ederken özellikle son sınıfta yüksek lisans dersleri de alabilir ve lisans ile yüksek lisans eğitimlerini birleştirerek master düzeyinden (lisans ve yüksek lisans diploması edinerek) daha erken mezun olabilirler.
 10. Birçok Alman Üniversitesinde öğrenciler, iki dalda (çiftdal/double major) programlara katılabilmekte ve iki ayrı lisans diplomasına sahip olabilmektedirler.
 11. Yine birçok Alman Üniversitesinde ve birçok programda öğrenciler, çok esnek müfredatlarla kendi eğitim programlarını şekillendirebilmektedirler. Ders geçmede, sınav sonuçlarından daha çok öğrencinin derslere katılımı ve ödev-proje sunumlarındaki başarıları öne çıkmaktadır.
 12. Almanya’da İngilizce eğitim almak isteyen üniversite mezunları için 1000’nin üzerinde İngilizce Master ve Doktora Programı vardır. Lisans düzeyinde sadece İngilizce olan (Almanca zorunluluğu olmayan) programların sayısı her geçen gün artış göstermektedir.
 13. Almanya’da 350’yi aşkın Üniversitede gelişen teknoloji ve bilim dallarına paralel olarak, sürekli yeni fakülte ve bölümler açılmaktadır.
 14. Almanya’dan mezun olan öğrencilerin mezuniyetleri sonrasında tüm Avrupa’da 18 ay boyunca tam zamanlı çalışma ve oturum hakları vardır. Mezuniyet sonrasında bir işe yerleşen öğrencilerin süresiz oturum alma ve beş yıl sonra Alman vatandaşlığı alma hakları vardır.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.