Duty | Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı - KANADA DA GEÇİCİ 2 AŞAMALI UZUN DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ SÜRECİ

KANADA DA GEÇİCİ 2 AŞAMALI UZUN DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ SÜRECİ

KANADA DA GEÇİCİ 2 AŞAMALI UZUN DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ SÜRECİ

 

KANADA DA GEÇİCİ 2 AŞAMALI UZUN DÖNEM ÖĞRENCİ VİZESİ SÜRECİ

14 Temmuz 2020’de Kanada vatandaşlık ve göçmenlik bakanı Marco E.L. Mendicino’nun yaptığı açıklamalara istinaden, Kanada uzun dönemli öğrenci vizelerini de ilgilendiren birtakım geçici değişiklikler duyuruldu.

Uluslararası öğrencilerin, eğitimlerine uzaktan online devam etseler dahi eğitim sonrası hak edecekleri rutin yasal kalış ve çalışma izni haklarından mahrum kalmamalarını öngören bu değişiklikler, öğrencilerin yurtdışı eğitimleri için olası Kanada tercihlerinde etkili rol oynaması bekleniyor.

Açıklanan yeni değişiklikler kapsamında:

- Online olarak yapılacak olan uzun dönem öğrenci vizesi “study-permit” başvurularına öncelik verilerek, başvuruların olabildiğince kısa sürede sonuçlanmaları amaçlanacak.

- COVID19 süreci sebebiyle eğitimlerinin bir kısmını Kanada dışında online olarak almak zorunda kalan öğrencilerin mezuniyet sonrası hak edecekleri yasal kalış ve çalışma izni, öğrencilerin programlarının en az %50’sini Kanada’da tamamlamaları koşuluyla herhangi bir kesintiye ya da sekteye uğramayacak.

- Eğitimlerine online olarak başlamak isteyen ancak kritik koronavirüs süreci sebebiyle vize başvurularında tüm dökümanlarını sunamayan aday öğrenciler için geçici olarak 2 onay aşamalı bir vize süreci modeli başlatılacak.

COVID19 süreci sebebiyle zorunlu olarak ihtiyaç duyulan bu değişikliklerle birlikte, 2 aşamalı vizenin ilk aşaması olan “prensipte vize” aşaması onayını alan öğrenciler, online olarak eğitimlerine başlayabilecek ve vize başvuru merkezlerinin tam olarak hizmete başlaması akabinde talep edilecek olan diğer şartları (biometrik, kriminal kayıt, adli sicil kaydı vs.) daha sonra sağlamaları durumunda ise ikinci ve son aşama olan “final onayı” ile uzun dönem vizelerini almış olacaklar ve böylece eğitimlerine fiziksel olarak devam edebilmek için Kanada’ya seyahat edebilecekler.

Bu yeni süreç, daha önce Eylül 2020’de programına başlamak için 15 Eylül 2020 tarihinden önce uzun dönem öğrenci vizesi başvurusu olan study permit başvurusu yapan öğrencileri de kapsayacak. Bu öğrenciler COVID19 sebebiyle başvuruları adına tüm evrakları tamamlayamamış olsalar dahi, 2 aşamalı vize sayesinde eğitimlerine online olarak başlayabilecekler.

Önemli nokta olarak ise öğrencilerin bu 2 aşamalı “prensipte vize” uygulamasında ilk aşamada ön onayı almış olsalar bile, gerekli koşulları sağlayamamaları durumunda ikinci aşamadaki değerlendirme sonrası olası bir vize reddi ihtimali hala mevcut olacak. Özet olarak, iki aşamalı vizede ilk aşamada değerlendirilecek olan kriterler Kanada’da bir eğitim kurumundan alınacak okul kabulü ve aday öğrencilerin finansal durumlarının eğitim için yeterliliği gibi kriterler söz konusu olacak. Bu aşamada ön onayı alan aday öğrenciler eğitimlerine online olarak başlayabilecek. Sürecin devamında ikinci aşama olan son onay kısmında ise biometrik kayıt, kriminal geçmiş, adli sicil kaydı ya da gerekli görülmesi durumunda sağlık kontrolü gibi kriterler ele alınacak. Tüm bu sürecin sonunda ise vizesini alan öğrenciler, eğitimlerine fiziksel devam edebilme adına Kanada’ya seyahat edebilecekler.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.